TÜBİTAK 13. Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Bölge Yarışmalarına Evrensel Kolej Damga Vurdu.

Bu yıl  13.sü Düzenlenen TÜBİTAK Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Bölge Yarışmalarına Özel Evrensel Kolej 5 Proje ile Finalist olma hakkı kazandı. Ankara Bölgesi’nde Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması; Biyoloji, Coğrafya, Değerler Eğitimi, Fizik, Kimya, Matematik, Tarih, Teknolojik Tasarım, Türkçe ve Yazılım olmak üzere 10 alanda düzenlenen ve çağrı duyurusunda belirtilen tarihlerde proje başvuruları alınan projelerin ön değerlendirmeleri sonuçları açıklandı. Her alanda ortalama puanlara göre oluşan sıralama sonrasında, 12 bölge merkezi ilde 100 proje toplamda ise 1.200 proje bölge sergilerine katılmak üzere davet edildi.

Öğrenci merkezli, proje ve bilim tabanlı eğitim veren Evrensel Kolej, elde ettiği başarılar ile adından söz ettirmeye devam ediyor. Okulumuz, TÜBİTAK proje yarışmasında Ankara bölge finallerine 5 proje ile katılma hakkı kazanarak, finalleri beklemeye başladı. Ortaöğretime devam etmekte olan öğrencileri temel ve sosyal bilim alanlarında çalışmalar yapmaya teşvik etmek, araştırma ve geliştirme odaklı, bilgi ve becerilerini geliştirmelerine katkıda bulunmak amacıyla düzenlenen 13. Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması ön değerlendirme sonuçlarına göre seçilen projeler bölge finallerinde yarışacaklar.

Yarışma, Ankara, Adana,  Bursa, Erzurum, İstanbul-Asya, İstanbul-Avrupa, İzmir, Kayseri, Konya, Malatya, Samsun ve Van olmak üzere 12 Bölge Merkezinde Bölge Koordinatörü olarak TÜBİTAK’ın görevlendirdiği öğretim üyesi tarafından yürütülmektedir. Proje Rehberine uygun olarak hazırlanan projeler ilk olarak 12 ayrı bölgede ve her alan için oluşturulacak akademik jürilerce, “başvuru sistemine yüklenen belgeler” üzerinden ön değerlendirme sonucunda sergilenmesi uygun görülen projeler bölgelerde yapılacak sergiye davet edilmiş ve bölgelerde yapılacak yarışmalar sonunda 12 bölgede Finalist olarak belirlenen projeler Türkiye Final Yarışmasına davet edilecektir.

Bölge Yarışmaları 25 Mart 2019 Pazartesi günü, saat 13.00’da yapılacak açılış töreni başlayacak ve 28 Mart 2019 Perşembe günü saat 10.00’da yapılacak kapanış ve ödül töreni ile sona erecektir.

Sergi süresince Jüri üyeleri tarafından projeler incelenerek proje sahibi öğrencilerden sözlüsunum istenecektir. Sunumlar yaklaşık 10 dk. anlatım, 5 dk. soru cevap şeklinde olacaktır. Bölge Yarışmaları süresince yapılacak jüri değerlendirmeleri sonucunda her alanda Bölge Birinciliği, İkinciliği ve Üçüncülüğü ödülleri verilecektir. Bölge Birinciliği ödülü alan öğrenciler final yarışmasına katılmaya hak kazanacaklardır.

Özel Evrensel Eğitim Kurumları Proje Koordinatörü Bülent IŞIK başarılarının her yıl artarak devam ettiğini belirterek finallere de çok iyi hazırlandıklarını söyledi. Ayrıca Ulusal ve Uluslararası yarışmalarda öğrencilerinin ülkemizi başarıyla temsil ettiğini belirterek emeği geçen tüm danışman öğretmen ve öğrencilerine teşekkür etti.

EVRENSEL KOLEJ Genel Müdürü Sn. Semra BÜYÜKAĞAOĞLU başarılarının her yıl artarak devam ettiğini belirterek öğrenci ve danışman öğretmenlerini tebrik etti. Özel Evrensel Eğitim Kurumları Kurucusu Sn. Cavit GÜRSOY projelerde dereceye giren öğrenci ve öğretmenleri tebrik ederek başarılarının devamın diledi.