12 Yıldır “Kendin Yap” Sloganıyla Faaliyet Gösteren Maker Hareketi, TOBB ETÜ’de “Ankara Mini Maker Faire” Etkinliğiyle Başkentlilerle Buluştu.

“Kendin Yap-Do it Yourself”  ve “Tüketimden Üretime Geçen Bir Nesil” sloganıyla faaliyet gösteren Maker Hareketi Ankara’ya geldi. Birçok mucit ve proje sahibi, 31 Mart 2018-Cumartesi tarihindeki “Ankara Mini Maker Faire” etkinliğinde, çalışmalarını 3 bin civarında öğrenci ve ziyaretçiye sergileyerek anlatma olanağı buldu. Etkinlik, TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi (TOBB ETÜ) Konferans Merkezinde gerçekleştirildi. 2006’dan beri dünyanın birçok yerinde önemli sayıda takipçiye ulaşan uluslararası nitelikli Maker Faire, geçen yıl Ekim ayında da İstanbul’da tarihi Haydarpaşa Garında ziyaretçileriyle buluşmuştu.

Etkinlikte yeni icatlar ortaya koymayı ve üretmeyi seven mucitlerden mühendislere, sanatçılardan bilim insanlarına kadar her yaştan binlerce insan bir araya geldi. Öğrenmekten keyif alan ve yaptıklarını paylaşmaktan mutluluk duyan, meraklı insanların bir araya gelerek kendin yap kültürünü kutladığı uluslararası bir festival olan Mini Maker Faire 31 Mart Cumartesi günü TOBB ETÜ Kongre Merkezinde gerçekleştirildi. Birbirinden farklı proje ve atölyeler bilim severler ile buluştu.

Parlak fikirlerin oluşturduğu projelerin yanı sıra robotik, telkâri sanatı, kendi DNA’nı inceleme, kodlama, ahşap vb. pek çok ücretsiz atölyenin yer aldığı festivalde müzik ve sohbet bilim severlere eşlik etti. Gün boyu devam eden etkinliklerde katılımcılar büyük beğeni topladı.

School Maker Faire parlak fikirleri olan çocukların, gençlerin projeleriyle bir araya geldiği mükemmel bir paylaşım alanıdır. School Maker Faire’deki tüm Maker’lar öğrencilerdir. Öğrenciler birey, sınıf, klüp ya da gruplar olarak katılabilirler. Bilimden sanata, bahçecilikten zanaata kadar her türlü disiplinden proje sergilenebilir.Üretici nesillerin yetişmesi için okulların kendi bünyelerinde School Maker Faire yapmaları büyük önem taşımaktadır.Bu bilinçle Ankara Mini Maker Faire’e Evrensel Kolej 8 projesiyle katılarak Türkiye’de bir ilki gerçekleştirdi. Ankara Mini Maker Faire’e katılan Evrensel Kolej öğrencileri aşağıdaki projeleriyle büyük beğeni topladılar.

1-Proje Adı:  Buzullar Erimeden Dendrokronoloji Yöntemi İle Dünyamızı Tanımak İçin Karot Örnekleri Üzerinden İncelenmesi

Çağla Gürsoy – Eylül Kıraç

2-Proje Adı:  Hava Araçlarındaki Pervanelerin Sabit bir RPM’de Döndürülmesi

Nadide Solmaz-Ahsen Aras

3-Proje Adı: Ses Kontrollü Led

Yiğit Ege Yurdanur

4-Proje Adı :Engel Görünce Duran Robot Kollu Uzaktan Kumandalı Araç

Yankı Kadıoğlu

5-Proje Adı: Arı Ürünlerinin Biyolojik Mücadelede Kullanılan Trichogramma Cinsi Böceklerin Gelişimlerine Etkisi

Kaçar Burcu Pınar-Sıla Yakar

6-Proje Adı: Ekmek Mayasının Hünerleri: Atık Su Arıtımı

Emircan Karael- Adil Berkay Çoşkun

7-Proje Adı: Patlayıcı Düzenegin Mikrodalga Kaynakları ile Uzaktan Etkisiz Hale Getirilmesi

Feyza Kılıç-Zeynep Ebrar Avcıoglu

8-Proje Adı: Lego Robot Tasarımı

Yağız Koçaş, Egemen Güner, Mustafa Erhan Dönmez

Ayrıca 4 öğrencisi organizasyon ekibi tarafından festivalde görevlendirilerek büyük başarıya imza attı. Festivalde görevli olan öğrenciler Begüm Yüksel, Ceren Keleş, Özge Uzun ve Helin Ayça Harmancı gün boyunca yoğun bir şekilde çalışarak organizasyon heyetinden tam not aldılar.

Özel Evrensel Eğitim Kurumları Kurucusu Sn. Cavit GÜRSOY ve Genel Müdürü Sn. SEMRA BÜYÜKAĞAOĞLU başarılarının her yıl artarak devam ettiğini belirterek öğrenci ve danışman öğretmenlerini elde ettikleri büyük başarıdan dolayı tebrik ettiler.