• Okulumuzun Sosyal Etkinlikler Kulübü çalışmaları arasında , Milli Eğitim Bakanlığı’nın amaçları doğrultusunda Bilgisayar Kulübü etkinlikleri yapılır. Kulüpte yapılan/yapılacak olan bazı faaliyetler;

  • Robotik (Lego Robot)
  • Robotik (Aurdunio)
  • Animasyon
  • 3 Boyutlu tasarım (3D)
  • Çeşitli yazılımlarda çalışmalar
  • Ulusal ve uluslararası yarışmalar için çalışmalar
  • Okul etkinlikleri için sunum ve pano hazırlama çalışmaları
 • Bir gözlemimizi anımsayalım. Dünyaya gelen bir bebek çevresini tanımaya, nesneleri anlamaya, kavramaya ilgi duymaz mı? İşte insanın doğasında olan bu ilgi yaşam boyu sürer ve kuşaktan kuşağa aktarılır. İnsanları araştırmaya, incelemeye, keşifler ve buluşlar yapmaya yöneltir. Çünkü insanoğlu her şeyi bilmek ister.

  Büyük düşünür ve bilim adamı Einstein "İnsan, aklının sırlarını zorlamadıkça hiçbir şeye ulaşamaz" diyor.

  Evrensel Eğitim Kurumları öğrencileri de, evrende olup bitenleri öğrenmek, bilmek istiyorlar. Bunun için okuyorlar, araştırıyorlar, deneyler yapıyorlar, projeler hazırlayıp soruyor, sorguluyorlar. Her şeye eleştirel gözle bakıp düşünüyor ve gerçeği arıyorlar.

  Değerli ozanımız Halim YAĞCIOGLU'nun kaleminden Atatürk şöyle sesleniyor.

  "Beni seviyorsanız ve anlıyorsanız

  Laboratuarlarda sabahlayın, kahvelerde değiL.

  Bilim ağartsın saçlarınızı, kitaplar

  Ancak, böyle aydınlanır sonsuz karanlıklar.

  Biliyoruz Atam, Çağdaş uygarlığa bilimle ulaşacağız. İlkelerin ilkelerimizdir, ödünsüz seni izleyeceğiz."

  Bilim Fen ve Teknoloji Kulübü Rehber Öğretmenleri olarak öğrencilerimizi bilime yaklaştımak ve bilimsel çalışma zevkimi aşılamak amacı ile 1998 yılından beri okullarımızda BİLİMSEL PROJELER YARIŞMASI düzenledik.

  Öğrencilerimiz fizik,kimya ,biyoloji,çevre ,yerbilimleri ve bilgisayar alanlarında çok sayıda bilimsel proje ürettiler.Her yıl mayıs ayında öğrencilerimizin yaptığı bilimsel projeler sergilenmekte ve değerlendirmektedir.

  Değerlendirme sonucu fizik,kimya,biyoloji,çevre ve yer bilimleri alanında birinci ,ikinci, üçüncü, en iyi model ve jüri özel ödüllerine sahip olan öğrencilerimize ödülleri verilmektedir.

  1998 yılından bu yana üniversitelerimizden gelen değerli bilim adamlarımız değerlendirmeyi yapmaktadırlar.

 • İndir (PDF, 200KB)

  İndir (DOC, 80KB)

  ÖZEL EVRENSEL KOLEJ – ÖZEL EVRENSEL FEN LİSESİ

  YABANCI DİL KULÜBÜ

  YILSONU ÇALIŞMA RAPORUDUR

   

  EYLÜL

  1- Yabancı Dil Kulübüne seçilen öğrenciler belirlendi, kulüp çalışmalarının amaç, ilke ve görevlerinden öğrencilere bahsedildi.

  2- Dil Şöleninde sahnelenecek olan müzikal ve diğer gösterilerin araştırılmasına başlandı.

  3- 2013 Cambridge (KET, PET ve FCE) sınavlarına giren öğrencilerimizin başarılarından bahsedilip sertifikaları dağıtıldı.

   

    EKİM

   

  1- “29 Ekim Cumhuriyet Bayramı” konulu İngilizce ve Almanca panolar hazırlandı.

  2- Dil Şöleni’nde sahnelenecek olan müzikal oyuna karar verildi ve metin uyarlama çalışmalarına başlandı. Müzikal duyuruları yapıldı ve görev almak isteyen öğrenciler belirlendi.

  3- Dil Şöleninde yer alacak olan koronun Almanca ve İngilizce şarkılarının araştırılmasına başlandı.

   

  KASIM

   

  1-       “10 Kasım Atatürk'ü Anma” ve “24 Kasım Öğretmenler Günü” konulu İngilizce ve Almanca panolar hazırlandı.

  2-       Dil Şöleni’nde sahnelenecek olan müzikal oyunun metin okuma ve dans provalarına başlandı ve öğrenciler arasında seçmeler yapıldı. Kolej ve Fen Lisesi 9. Sınıflardan ve 10. Sınıflardan öğrencilere görev verildi.

  3-  Dil Şöleni’nde Hazırlık sınıfı öğrencilerinin sahneleyeceği skeç belirlendi görev dağılımı yapıldı.

  4- Dil Şöleninde sahnelenecek olan Almanca şiirleri araştırıldı ve K11/B sınıfından Janet EKE ve FL 11/B sınıfından Zeynep Berke KIRGİL adlı öğrencilerle çalışmalara başlandı.

   

  ARALIK

   

  1- Yılbaşı konulu İngilizce ve Almanca panolar hazırlandı.

  2- Müzikal oyunun provalarına devam edildi ve oyunda yer alacak olan şarkılar belirlendi.

  3-Hazırlık sınıfının skeç provalarına başlandı.

  4-Dil Şöleninde sahnelenecek olan Almanca solo şarkılar için Müzik Kulübüyle işbirliği yapılarak çalışmalara başlandı.

   

  OCAK

   

  1- Dil Şöleni’nde sahnelenecek olan müzikal oyun ve skecin provalarına devam edildi.

  2- Cambridge sınavlarının içeriği ve önemi hakkında sınıflarda bahsedildi ve 2014 Cambridge sınavlarının duyuruları yapıldı. Girecek olan öğrencilerin velilerine sınav ile ilgili bilgileri içeren mektuplar iletildi. Ayrıca sınavların duyuruları okulumuzun internet sitesinde de yayınlandı.

  3- Almanya kültürünü ve tarihinin konu edildiği Almanca filmler dil laboratuarında izletildi.

  4- 1. Yarıyıl sonu kulüp çalışmalarının değerlendirilip dönem sonu raporunun hazırlandı.

  5- 1. Yarıyıl tatilinde yabancı dillerini geliştirebilmeleri için ödevler belirlenip öğrencilere duyuruldu.

   

   

  ŞUBAT

   

  1- Dil Şöleni provalarına devam edildi.

  2- 1. Yarıyıl sonunda tavsiye edilen kitaplarla ilgili geri dönütleri alındı.

  3-  Dil Şöleni’nde kullanılacak olan slaytlar belirlenip düzenlendi ve 9. Sınıflardan oluşturulan koro provalarına başlandı.

   

   

   

   

   

   

   

  MART

   

  1- Dil Şöleni provalarına devam edildi.

  2- “18 Mart Çanakkale Şehitlerini Anma Günü” konulu panolar hazırlandı.

  3-   2014 Cambridge sınavlarına girecek olan öğrenciler belirlendi, sınav kayıtları yapıldı. Öğrencilerle etüt çalışmaları yapılmaya başlandı.

  4-Dil Şöleninin davetiye ve posterleri hazırlandı.

   

  NİSAN

   

  1- 17 Nisan 2014 Perşembe akşamı Dil Şöleni okulumuzun veli ve öğrencilerine sunuldu.

  2-  2014 Cambridge sınavlarına girecek olan öğrencilerle hazırlık çalışmalarına devam edildi.

  3-  23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı konulu panolar hazırlandı.

  4-  Okulun internet sitesinde yayınlanmak üzere Dil Şöleni ile ilgili yazılar hazırlandı.

  5- 15 Nisan 2014 Salı günü Almanya Büyükelçiliğinden iki yetkili okulumuza gelerek ‘Almanya’da Yüksek Öğrenim’ konulu seminer verdiler. Seminere okulumuzun 11. ve 12. Sınıf öğrencileri katıldı, sorular sorarak konuyla ilgili bilgi aldılar.

   

   

  MAYIS

   

  1- “19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı” konulu panoların hazırlandı.

  2-  Okul dergisinin yabancı dil sayfaları hazırlandı ve teslim edildi.

  3-  2014 Cambridge sınavlarına girecek olan öğrencilerle hazırlık çalışmalarına devam edildi.

   

  HAZİRAN

   

  1- Yılsonu kulüp raporunun hazırlandı.

  2- Öğrencilere yaz tatilinde yabancı dillerini geliştirebilmeleri için önerilerde bulunulması.

   

 • Özel Evrensel Kolej – Fen Lisesi öğrencilerinin Atatürk ilke ve devrimlerine bağlı, disiplinli, dürüst, kendine yetebilen, çabuk karar verebilen birer birey olarak yetişmelerini sağlamak için okul içi ve dışı faaliyetler düzenlemekteyiz. Öğrencilerimiz bu faaliyetlerde paylaşmayı öğrenmelerine yönelik olarak takımlar bazında ve bireysel gelişimlerini göz önünde tutarak ferdi yarışmalara da yönlendirmekteyiz.

  Okul içi yarışmalarda; paint-ball, basketbol turnuvası,27 Aralık Atatürk Kupası, Voleybol turnuvası Street-Ball turnuvaları düzenlenmektedir. Bu yarışmalar da okul içi tatlı ve güzel bir rekabet havası yaratılmakta ve arkadaşlık arası dayanışması artırılmaktadır.

  Okulumuz M.E.B. Okullar arası düzenlediği yarışmalara Genç Erkek Basketbol ve Genç Kız Voleybol Takımları ile katılmış başarı ile okulumuzu en üst düzeyde başarı ile temsil etmiştir.

 • Sanata ve sanatçıya dost Evrensel okulları olarak öğrencilerimizi sanatın içinde görmek isteriz. Kimi sahne tozunu yutar, kimi renk renk olur tuvalde kimi de nota nota dökülür sazın telinden. Kulübümüz, sürekli ve yoğun çalışmaları ile tiyatroyu bir tutku haline getirdi.Sahne tozunu “Komşu Köyün Delisi” adlı oyunla yutmaya başladık.Sosyal yaşamda farkında olmadığımız gerçeklere dikkat çeken oyun hem güldürdü hem düşündürdü öğrencilerimizi.Oyunu sahneye koyan öğrencilerimizin yetenekleri ise ayrı bir gurur kaynağı oldu.Kulübümüzün hazırlayıp sunduğu “Ah Şu Büyükler” adlı oyunda ise genç gözüyle yetişkinleri değerlendirdi ekibimiz.
  Kulübümüz aynı zamanda devlet tiyatrolarında sergilenen oyunları da takip etmiş ve “Tek Yol, Kendime Kıyamam, Ağaçlar Ayakta Ölür” adlı oyunların öğrencilerimiz tarafından izlenmesini de sağlamıştır. Tiyatro çalışmalarını oldukça benimseyen öğrencilerimiz “Bana Bir Şeyhler Oluyor” ve “Eyvah Yine Karıştı” adlı oyunları ayrı ayrı hazırlayıp sundular.”Bana Bir Şeyhler Oluyor” ile manevi değerlerin saygısızca nasıl kullanıldığını ve batıl inançların toplum üzerindeki gücünü gözler önüne sererken “Eyvah Yine Karıştı” ile doyasıya gülüp eğlendirdiler. Dünya Tiyatrolar Gününde ise kulübümüz “Umut Üşür Sokaklarda” adlı kimsesiz çocukları konu alan bir oyunu sahneye koydular. Bu arada “Hırçın Kız, Azizname” adlı oyunların izlenmesini de sağladılar.
  Kulübümüzün çalışmaları hızla devam etti ve “Bahçemdeki Ayı” adlı oyunu sahneye koydu. Kadının sosyal konumunu gözler önüne seren ve büyük beğeni toplayan oyunumuz İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünce teşekkür belgesi ile taçlandırıldı.Dünya Tiyatrolar Gününde “Karakol Maceraları” adlı oyunu sergileyen kulübümüz gülünç ama acı olaylara dikkat çekti.
  Devlet Tiyatrolarında sergilenen Kanlı Nigar, Suçlu Yürekler oyunları okulumuz öğrencilerine izleten kulübümüz bir de tüm çalışmalarını sergileyen duvar gazetesi çıkardı. Çalışmalarına “Beni Kim Üretiyor” adlı kısa filmi de ilave eden kulübümüz sinemaya da yönelmiş oldu.Tüm aşamalarını öğrencilerimizin gerçekleştirerek çekimini yaptığı bu film Liselerarası Kısa Film Yarışmasında ikinci olmuştur.Tiyatro olarak “Kanaviçe” adlı oyunu sergileyen kulübümüz kuşak çatışması olarak nitelendirilen iletişimsizliği gözler önüne serdi.18 Mart Çanakkale Zaferlerini Kutlama ve Şehitleri Anma töreninde ise kulübümüz “Kınalı Kuzular” adlı oyunu sundu.Töreni herkes nemli gözlerle ve duygu seli içinde izledi.
  Savaşın karanlık yüzünü “Kumbara” adlı kısa filmle çocuk gözüyle yorumlayabilmek için kamera arkasına yeniden geçti kulüp öğrencilerimiz.Yüreklere dokunan duygusal bir çalışma sergilediler.
  Tiyatro kulübünün çalışmaları hız kesmeden devam etti.Tiyatro grubumuz içimizde, aramızda gizlenmiş; alay edilen küçümsenen ama hep özlemi çekilen adam gibi adam olan Sabri’nin anlatıldığı ”Fareyi Öldürmek” adlı oyunu hazırlayıp sundular.Aynı zamanda doğayı korumak konulu kısa filmimiz “Gecenin Gözleri” de çekilerek gösterime sunuldu.İki kafadarın doğanın kucağında geçirmek istedikleri bir gecede yaşadıklarını anlatan filmimiz hem güldürdü hem de düşündürdü.
  Kulübümüz öğrencileri Devlet Tiyatrolarında sergilenen “Hünkar ile Mimar, Kahramanlar Öldü Mü?” adlı oyunların izlenmesini de sağladılar. Ayrıca kulübümüzün okulumuzda düzenlediği sinema günlerinin ilkinde öğrencilerimiz “Devrim Arabaları” adlı filmi izleme şansını buldular. Filmde Türkün olmazı başarma azmini buruk bir gururla izlediler. Kulübümüzün bir başka çalışması da “Zafer Nasıl Kazanıldı?” adlı çalışma idi.Kulübümüz bu çalışmasıyla Çanakkale ruhunu öğrencilerimize yeniden hissettirdi.
  27 Mart Dünya Tiyatrolar Gününde ise “Kral ve Tiyatro” adlı oyunu sahneye koyan kulübümüz ardından Nevruz Bayramı etkinliklerini gerçekleştirdi.24 Kasım Öğretmenler Günü kutlamalarında ise kulüp öğrencilerimiz yaptıkları “öğretmen taklitleri” ile Evrensel’de geçen bir günü eğlenceli bir şekilde sundular.
  Kulübümüzün baş döndüren çalışmaları “Yedi Kocalı Hürmüz” adlı oyunun hazırlanıp sergilenmesi ile devam etti. Danslı, müzikli, eğlenceli bir Türk Tiyatrosunun klasiği olan oyunun zorlu hazırlık aşamasını öğrencilerimiz hem çalışarak hem eğlenerek tamamladılar.Yine Dünya Tiyatrolar Gününde “Paydos” adlı oyunu izleme şansını yakaladık.İdealist bir öğretmenin anlatıldığı oyun hepimizi duygulandırdı.Kısa film çalışmalarına da başlayan kulübümüz “Bir Liralık Sevgi” adlı filmin çekimini tamamladı.Uzak diyarlardaki muhtaçlara, savaş çocuklarına yardım etmeyi amaçlayan küçücük bir kızın kocaman yüreği anlatılıyordu filmimizde.Ardında ikinci kısa filmimiz olan “Son”nun çekimine başlandı.Dünyadan başka gidecek yerimiz yok düşüncesinden hareketle küresel iklim olaylarına dikkat çeken filmimiz oldukça etkileyiciydi.
  Yine kulübümüz sinema günleri çerçevesinde okulumuza “120” adlı Milli Mücadeleye yüreklerini koyan çocukların gururlandıran serüvenlerini sundu. Bu filmi izlerken gururlanan öğrencilerimiz ”Veda”yı izlerken de duygulu anlar yaşadılar. Devlet Tiyatrolarında sergilenen “Soğuk Bir Berlin Gecesi, Geç Kalanlar, Haydi Karına Koş, Genç Osman Destanı “ adlı oyunlar da izlendi.10 Kasım Atatürk’ü Anma ve Atatürk haftasında ise Devlet Opera ve Balesinde sergilenen Atatürk’ün sevdiği bir eser olan “Toska” izlendi.
  Sanatın ve sanatçının önemini kavramanın çağdaşlaşmanın ilk basamaklarından olduğu bilinciyle hareket eden kulübümüzün çalışmalarına öğrencilerimizin ilgi ve destekleri giderek artıyor. Okulumuzda efsanevi bir yeri olan kulübümüz nefes kesen çalışmalarına yeni eğitim öğretim yılında da devam edecektir.

 • GÖRSEL SANATLAR KULÜBÜ

   

  Resim duygu ve düşünce dilidir.

  Çeşitli boyama teknikleri ve uygulama alanlarıyla

  güzel sanatların önemini kavramak,

  bireysel ve gurup çalışmalarına katılıp sanat estetiğiyle,

  duygu ve düşüncelerinizi keyifle aktara bilmek sizin elinizde….

  ‘’Yaratıcılık içimde,öyleyse ben de varım!’’diyorsan ve bunu görsel

  olarak ortaya koymak istiyorsan atölyemize seni bekliyoruz

   

  Çalışmalarımızı

  "Görsel Sanatlar ve Tasarım Sergisi "

  kapsamında  sunmanın heyecanını da yaşatmaktayız.

   kukla-simit+ği panora 2014 panora 2014 (2) panora 2013 (4) panora 2013 (3) panora 2013 (2) mustafa ayaz m+-zesi hacetepe g.s f gezi grafiti +ğal¦-+şmas¦- grafiti +ğal¦-+şmas¦- (2) cepa 2012 cepa 2012 (2) armada sergi arcadium arcadium (2)

   

 • KULÜBÜMÜZÜN FAALİYETLERİ

  21 Ekim'de Atilla ilhanın ölümü ile ilgili şiir dinletisi düzenlendi...
  15 Kasım'da Anayasa Mahkemesi eski başkanı Yekta Güngör Özden "Atatürk Cumhuriyeti" konulu konferans verdi.
  18 Nisanda Milli Kütüphaneye gezi yapıldı.
  " İnsan olmanın bütün komplekslerini yenmiş,
  günü dipdiri yakalayan, hayatın anlamını çözmüş
  bir bilge insan; bir yol gösterici. "

  .....VE YENİDEN ŞİİR

  Evrensel Kolej'in 6 Aralık 2007 tarihinde gerçekleştirdiği ''şiir dinletisi'' büyük ilgi gördü.
  Gönlümüze taht kuran şairlerimizin şiirleri,Evrensel Kolej öğrencileriyle yeniden hayat buldu.Yaşayan,duyan, ileriyi gören bireyler yetiştirme felsefemizin yanı sıra bilim ve sanat alanında sürekli yeniliğe teşvik edilen öğrencilerimiz'' klasik şiir dinletisi'' programlarının kalıplarını yıkarak, şiir okumaya yeni bir tarz getirdi. Müzik, şiir ve tiyatronun harmanlanması şeklinde yapılan bu şiir dinletisi muhteşem bir görsellik ve duygu yoğunluğu ile izleyenlere büyülü dakikalar yaşattı.

  BİLGİ YARIŞMASI

  Bir yıl boyunca öğrendik. Öğrendiklerimizi de bir yarışmayla gözler önüne serdik. 2 Mart 2007 tarihinde 9. sınıflar arasında düzenlediğimiz bilgi yarışmasında heyecan dorukta idi. Öğrencilerimiz kendilerine yöneltilen soruları dikkatle dinlediler ve cevapladılar. Yarışmacı grupların, soruları tartışırken yaşadıkları heyecan ve telaş görülmeye değerdi.
  Yarışma sonucunda öğrencilerimiz soruların birçoğunu doğru yanıtladılar. Ama bu bir yarışmaydı ve içlerinden bir grup birinci oldu. Ancak yarışma cesareti gösterdikleri, bilgilerini tüm konuklar önünde sergiledikleri, o heyecanı yaşadıkları ve yaşattıkları için tüm öğrencilerimiz gönüllerimizde birinci oldular.

 • Öğrencilerimizin belirlenen ilgi, yetenek ve yaş gruplarına göre “piyano, bağlama ve keman” eğitimi uzman müzik eğitimcilerimiz rehberliğinde yapılmaktadır.
  Müzik eğitiminde belirlenen amaca, kullanılacak bir çalgı yardımıyla daha kolay ve daha sağlıklı biçimde ulaşıldığı gerçeğinden yola çıkarak belirlenen çalgının tarihçesi, çalgının yapısal özellikleri metot aracılığıyla doğru ve bilinçli sürdürülen derslerle mümkündür.

  “Bir ulusun yeni değişikliğinde ölçü, müzikte değişikliği alabilmesi ve kavrayabilmesidir”.
  ATATÜRK