Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde çöküşten kurtuluşa uzanan çetin yolun son noktası olan Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 95. yılını Özel Evrensel Okulları ailesi olarak büyük bir heyecan, gurur ve coşkuyla kutladık.

Okulumuz konferans salonunda gerçekleştirilen 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Kutlama Töreni’nde tüm Özel Evrensel Okulları ailesi velileri ve konuklarıyla, en küçüğünden en büyüğüne tüm öğrencileriyle, öğretmenleri ve yöneticileriyle hazır bulundu.

Törenimiz okulumuzun Kolej 10.sınıf öğrencilerinin oluşturduğu bando takımının gösterisi ile başladı. Bando gösterisinin ardından Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal ATATÜRK; bu toprakları bizlere yurt yapan, ülkemizin ve ulusumuzun dirliği ve birliği için canlarını feda eden aziz şehitlerimiz anısına saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklâl Marşımız okundu.

Tarih Öğretmenimiz İbrahim Çevik, günün anlam ve önemiyle ilgili konuşmasında Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş sürecinde yaşanan zorluklardan, Cumhuriyet değerlerinden, Cumhuriyetimizi korumak ve yüceltmek için üzerimize düşen görevlerden bahsetti.

Törenimiz, Özel Evrensel Kolej ve Fen Lisesi 9. Sınıf öğrencileri tarafından sahnelenen “Bir Ulusun Kurtuluşu: Cumhuriyet” adlı söz korosuyla devam etti. Söz korosunda öğrencilerimiz; ulusumuzun kurtuluş hikâyesini, şiir, şarkı, drama ve marşlarla anlattılar. Kolej ve Fen Lisesi 9 ve 10. Sınıf öğrencileri tarafından vals ve zeybek gösterileri sahnelendi.

Söz korosunun ardından okulumuz orkestrası “Cosmos” mini bir konser verdi. Törenimiz, 10. Yıl Marşı’nın tüm salon tarafından tek ses, tek yürek olarak coşkulu bir şekilde söylenmesiyle sona erdi.

Unutmayalım ki,

Cumhuriyet, vatandır.

Cumhuriyet, millettir.

Cumhuriyet, hürriyettir.

Cumhuriyet, adalettir.

Cumhuriyet, Atatürk’tür; Atatürk!

 

Ömer Bedrettin Uşaklı’nın şiirinde söylediği gibi,

“Eğilmez başımıza taç yaptık hürriyeti

Zaferle kalbimize yazdık Cumhuriyeti.”

Yaşasın Cumhuriyet! 29 Ekim Cumhuriyet Bayramımız Kutlu Olsun!

Bir Ulusun Kurtuluşu: Cumhuriyet Oratoryosu

Fotoğraf Galerisi