T.C.

ANKARA VALİLİĞİ

ÖZEL EVRENSEL İLKOKULU VE ORTAOKULU MÜDÜRLÜĞÜ

 

2017-2018 Öğretim yılı 18 Eylül 2017 pazartesi günü başlayacak ve 08 Haziran 2018 Cuma günü sona erecektir.

Yeni eğitim- öğretim yılında da tüm öğrenci ve velilerimize sağlık, başarı ve mutluluk diliyoruz.

Öğretim yılı başında yapılacak hazırlık çalışmalarıyla ilgili olarak sizleri bilgilendirmek amacıyla çalışma takvimimiz hazırlanmıştır. Ayrıca bilgilendirmemizin sonunda yaptıklarımız ve beklentilerimiz aşağıda belirtilmiştir.

Okulumuza yeni başlayan 1. sınıf öğrenci velilerine okul ailemizi tanıtmak için

13 Eylül 2017 Çarşamba günü  saat 10.00 da toplantı yapılacaktır. Aynı gün öğrencilerimize; öğretmenlerine ve okuluna uyum sağlamaları amacıyla oryantasyon çalışmaları planlanmıştır.

 

AÇILIŞ TÖRENİMİZ

2017-2018 Eğitim ve Öğretim Yılı Açılış Töreni 18 Eylül 2017 Pazartesi günü saat 09.00’da Spor ve Kültür Merkezi Anfisinde yapılacaktır.

 

DERSE BAŞLAMA SAATİ

2017-2018 Eğitim ve Öğretim Yılında; öğrencilerimizin hem akademik başarılarını arttırmak, hem de Sosyal ve Kültürel gelişimlerini sağlamak amacıyla yeni düzenlemeye göre haftada 40 saat ders yapılacaktır. Dersler sabah 08.20’de başlayıp saat 16.15’de sona erecektir.Ayrıca tüm sınıflarda cumartesi günleri  etüt çalışmaları yapılacaktır.Etüt çalışmaları 30 Eylül 2017 Cumartesi günü başlayacaktır. Sınıflara ve şubelere göre etüt programı 18 Eylül 2017 Pazartesi günü öğrencilere duyurulacaktır.

 

OKUL KIYAFETLERİ

Öğrencilerimiz için okul kıyafetleri ve spor malzemeleri 23 Ağustos 2017 Çarşamba gününden itibaren SELİN Firması tarafından okulumuz bodrum katındaki çok amaçlı salonda satışa sunulacaktır. Koyu renkli okul ayakkabıları tercih edilmelidir. Her öğrencimizin yalnız spor salonunda giyeceği spor ayakkabısı da olmalıdır. Spor ayakkabılarının spor salonu dışında giyilmemesi öğrencilerimizin sağlığı açısından önemlidir.

Okullar açıldığında öğrencilerimize haftalık ders programları verilecektir. Bu programda havuza girebilecekleri günler belirlenmiş olacaktır. Havuz günlerinde ise öğrencilerimizin mayo, havlu, bone, terlik, havuz gözlüğü ve yedek çamaşır getirmeleri zorunludur

 

DERS KİTAPLARI

Milli Eğitim Bakanlığınca belirlenen ders kitapları öğrencilerimize ücretsiz olarak verilecektir. Yardımcı kaynak kitaplar ise okullar açıldıktan sonra satışa sunulacaktır. Her sınıf için belirlenen kırtasiye malzemelerinin satışına okulumuz bodrum katı çok amaçlı salonda 23 Ağustos 2017 Çarşamba günü başlanacaktır.

Yabancı diller kitap satış bürosu okulumuz giriş katında olup, 09 Eylül  2017– 30 Eylül 2017 tarihleri arasında hafta içi 09.00 – 17.00, Cumartesi günleri ise 09.00 – 16.00 saatleri arasında açık olacaktır.

 

ÖĞRENCİ TAŞIMACILIĞI

Öğrenci taşımacılığı, Çetinkaya Turizm Firması ile sağlanmaktadır. Öğrencilerimizin servis kayıtlarının en geç 08 Eylül 2017 Cuma saat 17.00′ ye kadar yapılması gerekmektedir. Servis ücretleri öğrencinin oturduğu semtin okula uzaklığına göre  değişmektedir. Firmanın taşıt planlamasını zamanında ve sağlıklı yapabilmesi için kayıtların belirtilen tarihte tamamlanması önemlidir. Belirlenen tarihten sonra servis kaydı alınmayacaktır.

Öğrencilerimiz, 18 Eylül 2017 Pazartesi günü saat 8.30’da okulda bulunacak şekilde velileri tarafından getirilecektir. Servis araçları, 18 Eylül Pazartesi günü son ders çıkışından sonra öğrencilerimizi evlerine bırakacak, araç şoförleri salı sabahı belirlenen saatte ve belirtilen adresten alacaklardır.

Servis araçlarını kullanan öğrencilerimizin, çok özel durumlarda günlük servis değişikliği talepleri, velileri tarafından aynı gün saat 15.00’ e kadar ilgili okul yönetimine yazılı olarak bildirilmesi halinde yerine getirilebilecektir.

 

YEMEK HİZMETLERİMİZ

Yemek Hizmetlerimiz, Şanlı Kurumsal Yemek Hizmetleri Firması tarafından yapılacaktır.

2017-2018 Eğitim ve Öğretim yılı yemek ücreti 2800 TL olup 08 Eylül 2016 Cuma günü mesai saati bitimine kadar muhasebe birimine yemek kayıtları yaptırılabilir. Yemekler okulumuz yemekhanesinde hazırlanmakta, mönü ise aylık olarak gıda mühendisi, okul doktoru, kantin ve yemek denetleme komisyonumuz tarafından yapılmaktadır. Bu komisyon çıkan yemeklerin denetimini günlük olarak yapmaktadır. Taşımalı yemek alınmadığı için hazırlanan ürünler sağlık açısından son derece uygundur. Gelişim çağındaki tüm çocuklarımız için sağlıklı beslenmek önemlidir ve mönüde 4 çeşit yemek bulunmaktadır. Öğrencilerimize kantin ürünleri kullanmak yerine yemek almaları önerilmektedir. Ancak isteyen öğrencilerimiz için de Evrensel Cafe ve Havuz Cafe de hizmet sunulmaktadır.

 

VİTAMİN EĞİTİMİ

4, 5, 6, 7 ve 8. sınıf öğrencilerimizin derslerde öğrendiklerini pekiştirmeleri ve eksiklerini gidermek amacıyla Sebit Eğitim ve Bilgi Teknolojileri tarafından sağlanan VİTAMİN Kurumsal Online Eğitim Hizmeti, 2017-2018 Eğitim Öğretim Yılında öğrencilerimizin kullanımına sunulacaktır.

 

ETÜT

Çalışan velilerimizin talebi doğrultusunda hafta içi 16.25 – 18.00 saatleri arasında ilkokul ve ortaokul öğrencilerimiz için etüt programı uygulanacaktır.

Ayrıca, isteyen tüm Anasınıfı öğrencilerimiz herhangi bir etüt ücreti ödemeden bu hizmetten faydalanabilirler. Etüt çalışmasına kalan öğrencilerimizin ulaşımı veliler tarafından sağlanacaktır.

Etüde kalacak öğrencilerin kayıtlarının 08 Eylül 2017 Cuma saat 17.00′ ye kadar yapılması gerekmektedir.. Etüt uygulaması 19 Eylül 2016 Salı günü başlayacaktır.

 

PEKİŞTİRME ve TEOG SINAVI HAZIRLIK ÇALIŞMALARI

8.SINIF ÖĞRENCİLERİMİZ İÇİN

TEOG kurslarına kayıt yaptıran 8. sınıf öğrencilerimizin, TEOG sınavı hazırlık çalışmaları, 05 Eylül 2017 Salı günü başlayacaktır. Derslere öğrencilerimizin katılımı; akademik gelişimleri ve TEOG sınav başarıları açısından son derece önemlidir. Kurs günlerinde öğrencilerimizin ulaşımı velilerimiz tarafından sağlanacaktır

2017-2018 Öğretim Yılında Haftada Uygulanan 40 Saatlik Ders Programı Dışında 8. Sınıflar İçin uygulanacak TEOG Çalışma Programı Aşağıda Gösterilmiştir.

 

8.SINIFLAR İÇİN:

Türkçe               2 saat

Matematik        4 saat

Fen Bilimleri    4 saat

T.C.İnk. Tar.     2 saat

İngilizce            2 saat;

olmak üzere haftada 14 saat ders yapılır.

 

1,2,3,4,5,6 ve 7. SINIF ÖĞRENCİLERİMİZ İÇİN

2017-2018 Öğretim Yılında Haftada Uygulanan 40 Saatlik Ders Programı dışında  hafta içi okutulan dersleri pekiştirmek amacıyla Cumartesi günleri ETÜT programı uygulanacaktır.

 

HAFTA SONU VE HAFTA İÇİ DERS SAATLERİ DIŞINDA KALICI DİSİPLİN ANLAYIŞI  İLE YAPILAN AKADEMİK ÇALIŞMALAR;

 • Kariyer Danışmanlığı
 • Eğitim Koçluğu Sistemi
 • Ödev Takip Sistemi
 • Soru Çözüm Saatleri
 • Eşgüdüm Çalışmaları
 • Derece Grupları
 • Ders Öğretmenleriyle Etüt Sistemi
 • Dikkat Dersleri
 • Performans ve Yaprak Testler
 • Haftalık ve Aylık Ödevler
 • Kaliteli Yayınlar
 • Sınav Sonrası Veli Toplantıları

 

GÖREV ANLAYIŞIMIZ, YAPTIKLARIMIZ ve BEKLENTİLERİMİZ

 

NE YAPARIZ ?

 • Özel Evrensel İlkokulu ve Ortaokulu’ nun amaçları; kendisine, ailesine, ülkesine ve insanlığa yararlı, yurt ve dünya sorunlarına duyarlı, ülkesini ve milletini seven, laik, demokratik Türkiye Cumhuriyeti’nin temel niteliklerine ve Atatürk ilkelerine ve devrimlerine bağlı, çağdaş gençler yetiştirmektir.
 • Okullarımız; öğrencileri, bir yandan ulusal kültürümüzün ve toplumsal değerlerimizin uzantısı olarak, diğer yandan da hızla değişen, yenilenen ve küreselleşen dünyada kendi ayakları üzerinde durabilen, etkin, öz benliği gelişmiş, ülke gerçekleri kadar, küresel gerçeklerin de farkında olan bireyler, iyi insan, iyi yurttaş ahlaklı ve dürüst, doğaya ve çevreye duyarlı, okumayı seven, akılcı, bilinçli, yapıcı yaratıcı, iyimser, coşkulu sorumluluk bilincine sahip olan, araştıran, kendini yenileyen, çevresi ile iyi ve olumlu iletişim kurabilen, olaylara çok yönlü bakabilen, hoşgörü, liderlik özelliklerinin farkında olan, kendisi ve çevresiyle barışık, sevgi dolu bireyler olarak yetiştirmeyi amaçlar.
 • Okullarımız; öğrencilerin sosyal, psikolojik, fiziksel ve zihinsel ilgi ve beklentilerine yanıt verecek derecede kapsamlı, zengin ve esnek bir program uygulayarak sözel, sayısal, mantıksal, sanatsal, fiziksel yeteneklerini ve öz benliklerini bir bütün olarak geliştirmeyi amaçlar.
 • Okullarımız; öğrencileri bilgi deposu olmak yerine, bilgiye ulaşmayı bilen ve bilgiyi gereksinimler doğrultusunda kullanabilen, yaratıcı kişiler olarak yetiştirmeye; bu nedenle başta yabancı diller olmak üzere ve diğer teknolojileri kullanmak becerisini geliştirmeye önem verir. Böylece öğrenciyi bir üst öğrenime hazırlar.

 

VELİDEN NE BEKLENİR ?

 • Eğitim sürecinde amaçlanan hedeflere ulaşmada etkin güçleri yadsınamaz iki ortam olan aile-okul işbirliği ve tutarlılığı öğrencilerimizin daha uyumlu bir ortamda gelişmesini sağlar.Öğrencimizin gelişimi için, okul-aile uyumu ve işbirliğinin sağlanmasına birlikte katkıda bulunacağımıza inanıyoruz.
 • Velilerden çocuklarını bireysel özelliklerini göz önüne alarak, gelişmelerine en doğru katkıyı sağlayarak ve doğru yönlendirerek hayata hazırlarken, toplumsal kurallara ve insan haklarına saygılı bireyler olarak yetişmeleri için okulun disiplin kurallarına titizlikle uymaları konusundaki beklentilerimizi benimseyip desteklemesini,
 • Tüm öğrencilerin fırsat ve olanaklardan eşit yararlanacağına, her öğrencinin bireysel özellik ve yeteneklerinin değerlendirileceğine ve yönlendirileceğine güvenmesini,
 • Okulun eğitim ve öğretim hedeflerine ulaşabilmesi için gerçekleştireceği bilimsel, sosyal, kültürel, sanatsal ve sportif tüm etkinliklere öğrencilerin katılmasını teşvik etmelerini,
 • Okul-Veli işbirliğinin hayata geçirilmesi için Okul Aile Birliği gibi velilere yönelik kuruluşların çalışmalarında katkı ve destekleriyle yardımcı olunmasını, tören, toplantı, konferans, söyleşi ve öğrenci etkinliklerine katılmalarını,
 • Çocukların gelişim döneminde yaşadıkları psikolojik, sosyal ve fiziksel değişikliklerin önemine inanarak, bunların yansımalarının okul idaresi, rehberlik servisi ve öğretmenler tarafından (gerekli hallerde gizlilik ilkesine uyularak) gözlenmesini sağlamak amacıyla okulun zamanında bilgilendirilmesini,
 • Öğrencilerin akademik başarıları ve sınıf içi davranışlarıyla ilgili sorunlarını öncelikle ders ve sınıf öğretmenleriyle paylaşmaya ve onlarla işbirliği yapmaya özen gösterip, bu amaçla yapılan çalışmalara ve toplantılara katılmalarını,
 • Okulun hizmet birimlerine ait sorunlarını (yemek, taşıt, muhasebe vb.) yönetime ileterek, çözüm aranmasını,
 • İstem dışı ortaya çıkan, genel kapsamlı uygulama değişiklikleri hakkında okul tarafından bilgilendirilmeyi beklemeden, bu konularda önyargı ile okulu sorgulamamaya ve eleştirmemeye özen gösterilmesini beklemekteyiz.
 • Okul yönetimince duyurular bazı özel durumlar dışında, velilere kısa mesaj veya e-posta yolu ile iletilir, ayrıca bu duyurular okulun web sitesinde yayınlanır. Velilerimizin, gelen her duyuruyu dikkatle okumaları, bu duyurularla iletilen konuları çocuklarıyla paylaşmaları, çocuklarının okulları ile ilgili paylaşım ve katılımının gelişmesinde olumlu etki sağlar.
 • Duyuruları çocuklarından düzenli alamayan velilerimizin okul idaresi ve rehberlik servisi ile konuşarak, çocuklarının bu disiplini kazanmalarında etkili olacak yönlendirme ve uyarılarda işbirliği yapmaları,
 • Öğrencinin herhangi bir nedenle okula gönderilemediği günlerde okul idaresine mutlaka bildirilmeleri, beklenmektedir.

 

ÖĞRETMENDEN NE BEKLENİR?

 • Okulların amaç ve ilkelerini gerçekleştirmelerinde ve eğitim-öğretim hedeflerine ulaşmalarında en önemli etkenlerden biri olan öğretmenin, alanındaki temel bilgileri, kavramları, yöntemleri doğru olarak özümlemesini,
 • Kendisini yenilemenin gereğine inanarak yeni yayınları ve gelişmeleri izlemesini, bilgilerini sürekli güncelleştirmesini,
 • Yaşamda ve öğretimde geçerli olan bilgileri kazandırmaya çalışırken pratik öneriler kullanarak öğrencilerin ilgisini uyanık tutmaya çalışmasını,
 • Her öğrencinin kendisini geliştirmesini sağlayacak olan, öğrenme becerilerini geliştirecek yöntemleri, materyalleri ve teknolojiyi kullanmasını,
 • Ders ve sınıf disiplinini, öğrencilerin ilgilerini çekerek, yönlendirerek ve çalışmalarını denetleyerek sağlamasını,
 • Öğrencilere dinlediğini göstermesini ve onları dinlemeyi bilen bireyler olarak yetiştirmede örnek olmasını,
 • Öğrencilerin başarılarını artırmak için daima özveri ve özenle görevlerini yapmasını,
 • Dış görünüşünde özenli, hareketli, enerjik olmasını, tüm öğrencilerine eşit davranmasını ve fırsat eşitliği tanımasını,
 • Öğretmen, öğrenci ilişkisinde, disiplin kaygısıyla, sabırlı, hoşgörülü ve sevecen olmaktan kaçınmamasını, bilgisi özgüveni ve kararlı tutumuyla disiplini sağlamasını beklemekteyiz.

 

ÖĞRENCİDEN NE BEKLENİR?

Okulun amaçları doğrultusunda her birine kazandırılması hedeflenen özellikleri kişiliğinde özümseyebilmesi için öğrenciden:

 • Hayatı seven, kendisiyle barışık, özgüveni gelişmiş birey olarak yetiştirilirken kendine kazandırılan doğa ve çevre bilincine uygun davranmasını,
 • Okuldaki düzen ve disiplini sağlayan kuralları önemsemesini ve bu kuralların gereğini yerine getirmesini,
 • Kendini bir bütünün önemli bir parçası olarak görüp, bu bütünün özelliklerini bireysel özelliklerin çerçevesinde yansıtmak için özen göstermesini,
 • Ortak hedeflere varabilmek için sorumluluğun ve işbirliğinin önemine inanarak, bu ilkelere uygun davranmasını,
 • Bireysel özelliklerin geliştirilmesine fırsat veren eğitim-öğretim etkinliklerinden yararlanırken saygılı, paylaşımcı ve katılımcı olmaya özen göstermesini,
 • Sosyal Becerileri kazanırken, evrensel davranış özelliklerinin yanı sıra, gelenek, görgü, terbiye ve eğitim konularında öğretilen davranışları uygulama alışkanlığı kazanmasını,
 • Eğitim ve öğretimle kazanacağı sosyal, psikolojik ve akademik becerileri edinirken, kendine yapılan uyarı ve yönlendirmelere duyarlı olmasını, tüm bu bilgi ve becerilerin yaşamı için ne denli önemli olduğunu bilmesini,
 • Çevre ile olumlu ilişkiler kurabilmek için, hoşgörü ve anlayış çerçevesinde yapıcı, yaratıcı işbirliğine açık olmanın gereğine inanmasını, bu özellikleri kazanmak için çaba göstermesini,
 • Problem çözme, karar verme becerilerinin geliştirilmesinde rehberliğin önemine inanarak, doğru çözüm ve kararları bulmada akılcı ve seçici olmasını,
 • Okulun ve ailenin sunduğu tüm olanakları ,bilgiye istekle ulaşmak ve bilgiyi doğru kullanmak için değerlendirmesini,
 • Olumlu davranışları ile yaşıtlarına ve alt sınıflardaki öğrencilere örnek olmasını, bekleriz.

 

     20 Ağustos 2017

Semra BÜYÜKAĞAOĞLU

Özel Evrensel Okulları Genel Müdürü

 

 

BAŞARI EVRENSELDİR.

 

Biz; öğretmenlerimiz, öğrencilerimiz, velilerimiz ve diğer çalışanlarımızla birlikte büyük bir aileyiz.

 

BİRLİKTEN KUVVET DOĞAR.